This scheme is funded by tax money based on the public budget passed by Saxon State Parliament.

 

Holger Mende
Opening ceremony
Flag bearers

Participants

Nr. Name Verein / Ort Land Titel ELO NWZ
1 Alexey Smirnov Russia IBCA RUS 2446
2 Igor Yarmonov Ukraine UKR IM 2375
3 Stanislav Babarykin Russia IBCA RUS FM 2369
4 Dmitrij Scerbin Russia IPCA RUS IM 2368
5 Yuri A. Meshkov Russia IBCA RUS IM 2351
6 Andrei Gurbanov ISR IM 2336
7 Alexey Pakhomov Russia IBCA RUS IM 2335
8 Stanislav Mikheev Russia IPCA RUS IM 2296
9 Sergej Wassin Ukraine UKR FM 2290
10 Sergey Grigorchuk Ukraine UKR CM 2278
11 Viktor Varezhkin Russia Deaf RUS 2267
12 Piotr Dukaczewski Poland IBCA POL IM 2261
13 Chamal Gedgafov Russia IPCA RUS 2243
14 Jacek Stachanczyk Poland IBCA POL IM 2240
15 Anatoly Eremin RUS 2201
16 Aleksander Gerasimov Russia Deaf RUS 2189
17 Rustam Kasimov RUS 2159
18 Valentin Malyuga RUS 2150
19 Marek Mackowiak Poland IBCA POL 2140
20 Ryszard Suder Poland IBCA POL 2128
21 Ferenc Frink Hungary HUN FM 2123
22 Balazs Mate Hungary HUN 2121
23 Miheso Chomu Clement KEN 2120
24 Krzysztof Checiak Poland Deaf POL 2102
25 Viktor V. Kononov Russia Deaf RUS 2096
26 Vladimir N. Kovalenko Ukraine UKR 2068
27 Jerzy Strzelecki Poland Deaf POL 2063
28 Sergey Tsapalin Russia IPCA RUS 2060
29 Olga Gerasimova Russia Deaf RUS WIM 2058
30 Jamal Messalla III IPCA MAR 2057
31 Rainer Hoffmann Dresdner GSV GER 2048 1979
32 Marc Tillmann III IPCA SUI 2039
33 Marko Sponheim Germany IPCA GER 2024 1924
34 Volodymyr Zabolotny UKR 2018
35 Marcin Chojnowski Poland Deaf POL 2015
36 Michael Gründer Dresdner GSV GER 1999
37 Tomasz Miozga Poland Deaf POL 1995
38 Zoltan Raibl Hungary HUN 1987
39 Raphael Zimmer Germany IPCA GER 1985 1934
40 Adam Wirth Hungary HUN 1964
41 Viktor Strekalovski III IPCA RUS 1939
42 Aleksandra Aleksandrova IV IPCA ISR WFM 1931
43 Stefan Krause Dresdner GSV GER 1926
44 Natalya Myronenko UKR 1901
45 Wolfgang Krabbe Dresdner GSV GER 1869
46 Daniel Flock Germany IPCA GER 1867 1569
47 Sergey Lebedev RUS 1854
48 Marina Kaydanovich IV IPCA RUS WIM 1831
49 Marina Karpova IV IPCA RUS 1781
50 Malgorzata Napierala IV IPCA POL 1722
51 Andrija Misic SUI 1719
52 Lutz Krajinski Germany IPCA GER 1683 1655
53 Jarno Scheffner GER 1675 1668
54 Jürgen Koenig III IPCA GER 1640 1473
55 Manuela Mekus V IPCA GER 1628 1551
56 Alena Mikhalionak BLR 1617
57 Snehit Saraf V IPCA IND 1579
58 Shailesh Nerlikar V IPCA IND 1479
59 Katharina Kohnen V IPCA GER 1510
60 Holger Ulpins GER 1125
61 Bulat Kabyzhanov KAZ 2042
62 Heiki Sookruus EST
63 Dr. Karl-Heinz Usbeck GER