This scheme is funded by tax money based on the public budget passed by Saxon State Parliament.

 

Semperoper
Frauenkirche Dresden, Church of Our Lady
Opening ceremony

List of Participants World Chess Championship for Disabled 2017

Nr. Name Verein / Ort Land Titel ELO NWZ
1 Marcin Tazbir Poland IBCA Team 1 POL GM 2513 2515
2 Andrei Obodchuk Russia IPCA Team 1 RUS IM 2360
3 Stanislav Babarykin Russia IBCA Team RUS FM 2345
4 Yuri A. Meshkov Russia IBCA Team RUS IM 2324
5 Alexey Pakhomov Russia IBCA RUS IM 2317
6 Dmitrij Scerbin Russia IPCA Team 1 RUS IM 2312
7 Evgeniy Suslov Russia IBCA Team RUS FM 2312
8 Oliver Müller Germany IBCA Team GER FM 2247 2235
9 Viktor Varezhkin Russia ICCD Team RUS 2243
10 Artur Kevorkov Germany ICCD Team GER 2215 2071
11 Piotr Dukaczewski Poland IBCA Team 1 POL IM 2209
12 Zygmunt Wielecki Poland IPCA Team POL 2199
13 Jacek Stachanczyk Poland IBCA Team 1 POL IM 2196
14 Ruslan Draganov Russia IBCA Team RUS FM 2174
15 Denis Palin Russia IPCA Team 1 RUS 2172
16 Rasim Nizam Bulgaria IBCA BUL IM 2161
17 Andrey Tersinsev Russia IPCA Team 1 RUS 2139
18 Mirko Eichstaedt Germany IBCA Team GER CM 2138 2138
19 Tadeusz Zoltek Poland IBCA Team 2 POL FM 2121
20 Valentin Malyuga Russia ICCD Team RUS 2100
21 Marcin Chojnowski Poland IBCA Team 2 POL 2099
22 Balazs Mate Hungary Team HUN 2081
23 Marek Mackowiak Poland IBCA Team 1 POL 2068
24 Marko Sponheim Germany IPCA Team 1 GER 2066 2068
25 Ryszard Suder Poland IBCA Team 2 POL 2061
26 Olga Gerasimova Russia ICCD Team RUS WIM 2055
27 Reinhold Ripperger Germany IBCA GER 2051 1902
28 Krzysztof Checiak Poland ICCD Team POL 2049
29 Marek Uzialko Poland IPCA Team POL 2043
30 Frank Schellmann Germany IBCA Team GER CM 2040 1999
31 Bulat Kabyzhanov Kazakhstan IBCA KAZ 2040
32 Krzysztof Jurkiewicz Poland IPCA Team POL 2034
33 Tomasz Miozga Poland ICCD Team POL 2023
34 Thomas Rudolf Germany IPCA Team 1 GER 2022 1921
35 Zoltan Raibl Hungary Team HUN 2015
36 Dieter Riegler Germany IBCA Team GER 2013 1953
37 Raphael Zimmer Germany IPCA Team 1 GER FM 2007 2036
38 Anna Stolarczyk Poland IBCA Team 2 POL WCM 2004
39 Gert Schulz Germany IBCA GER 2001 1906
40 Jerzy Strzelecki Poland ICCD Team POL 1993
41 Andrzej Kozicz Poland IPCA Team POL 1984
42 Michael Gründer Germany ICCD Team GER 1957 1898
43 Ljubov Kireeva Russia ICCD Team RUS 1939
44 Istvan Vojan Hungary Team HUN 1923
45 Erhard Hentzschel Germany GER 1885 1665
46 Stefan Kewe Germany GER 1884 1846
47 Ilia Lipilin Russia IPCA Team 2 RUS 1883
48 Svetlana Gerasimova Russia IPCA Team 2 RUS 1879
49 Maciej Szalko Poland ICCD Team POL 1861
50 Olaf Hoyer Germany ICCD Team GER 1856
51 Phillip K Gardner ICCD Team 1 ENG 1841
52 Uwe Röhrig Germany IPCA Team 1 GER 1824 1533
53 Samuel Attila Szilagyi Hungary Team HUN 1810
54 Jarno Scheffner Germany GER 1801 1792
55 Marat Kozhamuratov IPCA Team KAZ 1784
56 Marina Kaydanovich Russia IPCA Team 2 RUS WIM 1761
57 Daniel Flock Germany IPCA Team 2 GER 1758 1641
58 Walter Goelles IPCA Team AUT 1702
59 Manuela Mekus Germany IPCA Team 2 GER 1696 1602
60 Lutz Krajinski Germany IPCA GER 1670 1584
61 Detlef Stoppa Germany IPCA Team 2 GER 1663 1719
62 Anna Sergeeva Russia IPCA Team 2 RUS 1481
63 Rebeka Frumin IPCA Team ISR 1388
64 Audietya Aazadh Pamarthi IPCA Team IND 1340
65 Natallia Hamzovich ICCD Team 1 BLR 1075
66 Josef Hanio Germany ICCD GER
67 Hosien Khalilabadegan Germany IBCA GER
68 Alena Khmaryna ICCD Team 1 FID
69 Alois Kwasny Germany ICCD Team GER
70 Stefan Smolin Germany IPCA Team 2 GER
71 Tserenjav Tumenbayar ICCD Team 1 MGL