This scheme is funded by tax money based on the public budget passed by Saxon State Parliament.

 

Frauenkirche Dresden, Church of Our Lady
Holger Mende
Nigel Freeman

Participants

Nr. Name Verein / Ort Land Titel ELO NWZ
1 Andrei Obodchuk Russia IPCA RUS IM 2414
2 Alexey Pakhomov Russia Blind I RUS IM 2377
3 Dmitrij Scerbin Russia IPCA RUS IM 2369
4 Alexander Balberov Russia IPCA RUS 2366
5 Iuri A. Meshkov Russia Blind I RUS IM 2363
6 Stanislav Babarykin Russia Blind I RUS FM 2319
7 Sergey Krylov Russia Blind I RUS IM 2297
8 Rafal Gunajew Poland IBCA POL FM 2296
9 Piotr Dukaczewski Poland IBCA POL IM 2280
10 Jacek Stachanczyk Poland POL FM 2229
11 Artur Kevorkov Germany Deaf GER 2212 2182
12 Victor Varezhkin Russia Deaf I RUS 2182
13 Aleksander Gerasimov Russia Deaf I RUS 2175
14 Marek Mackowiak Poland IBCA POL 2174
15 Rolf Huss Germany IPCA GER 2150 2044
16 Krzysztof Checiak POL 2149
17 Mohammadreza Ghadimi Germany Deaf GER 2146
18 Ryszard Suder Poland POL 2131
19 Ruben Bernardi Italy ITA 2109
20 Viktor Strekalovski IPCA III RUS 2096
21 Jerzy Strzelecki POL 2094
22 Marco Sponheim Germany IPCA GER 2093
23 Olga Gerasimova Russia Deaf I RUS WIM 2089
24 Igor Chernov RUS 2086
25 Ljubov Kireeva RUS 2061
26 Andrzej Migala Poland POL 2057
27 Alexey Petrov Russia Deaf II RUS 2039
28 Yulia Turkeeva Russia Deaf II RUS 2039
29 Artem Anfinogenov IPCA III RUS 2035
30 Amarnath Inaganti IPCA III IND 2023
31 Dawid Falkowski Poland IBCA POL 2013
32 Linat Shajakhmetov Russia Deaf I RUS 2013
33 Georges Vasquez IPCA III FRA 2013
34 Michael GrĂ¼nder Germany Deaf GER 2009
35 Yury Alchinidi Russia Deaf II RUS 1997
36 Sergej Tsapalin Russia IPCA RUS 1975
37 Marc Tillmann IPCA IV SUI 1973
38 Denis Denisov IPCA IV RUS 1965
39 Alexandra Alexandrova RUS WFM 1961
40 Stefan Krause Dresden Deaf GER 1961 1733
41 Thomas Rudolf Germany IPCA GER 1931
42 Giancarlo Badano Italy ITA 1920
43 Ilja Markov IPCA IV RUS 1917
44 Darshan Devikumar Kshirsagar IND 1896
45 Olaf Hoyer Germany Deaf GER 1889
46 Falk Zimmermann GER 1844 1839
47 Andreas Wenzel Germany IPCA GER 1841 1599
48 Elena Kurochkina IPCA IV RUS 1812
49 Gennady Andreev RUS 1808
50 Klavdia Balakhieva RUS 1802
51 Alexander Gilbert Spencer IND 1797
52 Richard Michalowski GER 1795
53 Olga Malina Russia Deaf II RUS 1790
54 Shevket Mansursky RUS 1751
55 Malgorzata Napierala Poland POL 1737
56 Holger Mende Dresden Deaf GER 1730
57 Marco Grudina Italy ITA 1718
58 Nihar Nirmalprasad Kulkarni IND 1684
59 Riccardo Vinciguerra IPCA V ITA 1624
60 Aadish Somaiah IND 1528
61 Michele Visco Italy ITA 1515
62 Vincenzo Russo Spena ITA 1486
63 Raphael Zimmer IPCA V GER 1424
64 Katharina Kohnen IPCA V GER 1399
65 Malika Suresh Handa IND 1380
66 Agilan Gunasekaran Kappalvadi IND
67 Deepak Jagannath Khanolkar IND
68 Wolfgang Krabbe Dresden Deaf GER
69 Jamal Messala MAR
70 Snehit Saraf IPCA V IND
71 Irina Trifonova RUS
72 Dr. Karl-Heinz Usbeck Dresden Deaf GER